Revolton

Stanowisko ministra Janusza Piechocińskiego na temat ustawy o OZE

Stanowisko ministra Janusza Piechocińskiego na temat ustawy o OZE

powrót

"Chcielibyśmy, aby definitywne otoczenie formalno-prawne energetyki nie tylko odnawialnej było kompletne i pełne do końca tego roku, myślę, że najważniejsze jest jedno, aby natychmiast zgodnie z uzgodnieniami politycznymi wewnątrz koalicji PO-PSL, aby natychmiast po wyjściu małego trójpaku położyć na stół rozwiązanie ozowe i w maksymalnie niekonfliktowym, niepartyjnym tylko racjonalnym sposobie procedowania w parlamencie zachować odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi wskaźnikami wsparcia i budować OZE maksymalnie blisko rozwiązań rynkowych, ale z czytelnym wsparciem szczególnie dla tych technologii, które są wytwarzane w Polsce i mogą w przyszłości stanowić wartość nadaną dla całej gospodarki.

(O przepisach dot. OZE) Muszą wejść do końca tego roku, bo dalej, mały, duży, średni kapitał zainteresowani inwestowaniem w OZE, nie może czekać. Tworzą dodatkowe dochody, dodatkowe możliwości, a także upowszechnią nowe techniki i technologie, co będzie procentowało nie tylko w obszarze energetyki, ale w tym co nazywamy reindustrializacją kraju. Wywołają popyt na stosowne aparatury, na zmiany, na inwestycje, po drugie dają miejsca pracy i po trzecie, tym, którzy z dużą odwagą wejdą do systemu odnawialnych źródeł energii, ci mogą liczyć na dodatkowe dochody albo dodatkowe oszczędności z posiadania i wytwarzania własnej energii.
 
Ministerstwo gospodarki za mojego poprzednika Waldemara Pawlaka i za mnie jest gotowe w każdej chwili domknąć ten proces (przygotowania przepisów o OZE). Natrafiamy na duże różnice w zrozumieniu wśród części polityków co dla wagi tego procesu, ale także nie oszukujmy się, te spowolnienia nad pracami wyłączeniem, choćby części OZE z małego pakietu energetycznego jest koncentrowanie się, że w pierwszym kroku rozwiążemy kwestie wdrożenia do polskiego systemu prawnego rozwiązań stosownych dyrektyw europejskich, a dopiero w drugim ruchu, kiedy z sejmu wyjdzie projekt ustawy do pana Prezydenta, Ministerstwo Gospodarki ma złożyć pozostałą część pakietu energetycznego, łącznie z tym co najważniejsze dla środowiska OZE czyli ustawą ozową, a szczególnie wskaźnikami wsparcia i zasadami działania na kilkanaście lat do przodu, bo trzeba myśleć o perspektywie rynku.
 
Znaczna część OZE dotychczasowego w Polsce albo tego, które silnie działa na wyobraźnię na przykład: fotowoltaika, to jest OZE wytwarzane w oparciu o nie nasze techniki, technologie, a chcielibyśmy nie tylko zaimplementować i wytworzyć duży popyt na produkowaną, gdzie indziej technologię, ale chcielibyśmy wytworzyć nową technologię w Polsce, choćby fotowoltaikę w oparciu o polską miedź tak, aby KGHM mógł zarabiać nie sprzedając surowiec, czy półprodukty miedziowe tylko produkt końcowy i żebyśmy w ten oto sposób racjonalniej niż kiedykolwiek uczestniczyli w globalnym, czy europejskim, wyścigu o pracę o energię, w końcu o żywność i dobre otoczenie dla życia.
 
OZE, to nie jest tylko kwestia ustawy odnawialnych dobrego procesu inwestycyjnego, to jest także problem odbioru tej energii na określonych warunkach. My chcemy, aby ten nasz system przy zrozumiałym wsparciu był bardzo mocno osadzony w realiach rynkowych, żeby ta perspektywa stabilnych banków, 15 lat nie była zbyt krótka, bo w momencie, kiedy zmieniłyby się czynniki, czy wskaźniki wsparcia, mogłoby się okazać, że, tak jak dzisiaj przy tej nie pewności, co to będzie, choćby w niektórych biogazowniach nagle mamy problem braku wiary inwestorów, zmienienie warunków otoczenia. No i na koniec muszę o tym powiedzieć, bo sprawny OZE, dobrze wdrożony OZE, rozproszony OZE, energetyka związana z smart gridem, to jest także odpowiedniej jakości i dobrze posadowiony system odbioru energii wytworzonej w różnych miejscach kraju w szczególnie z tych miejscowych surowców, a wiemy, choćby w kraju za wielkim miastem w Polsce, że elektryfikacja tej przestrzeni naszej gospodarki naszego życia społecznego była realizowana w latach 60-tych i 70-tych zupełnie pod inne potrzeby i nie uwzględniała produkcji energii blisko, w związku z tym mamy nie tylko zaległości, jeśli chodzi o rozbudowę o poprawę restrukturyzacji systemu przesyłu i je szacuje się na 20 miliardów, ale także mamy określone kłopoty techniczne i technologiczne w zakresie odbioru energii wytworzonej w różnych instalacjach w różnym miejscu."


Źródło: http://inzynierpv.pl

Popularne artykuły

Grupa Revolton na Świecie

2012

2012
Pomimo drastycznych cięć w niemieckim programie dopłat do produkcji energii słonecznej, Niemcy zainstalowali w 2012 roku rekordową ilość nowych instalacji fotowoltaicznych. Revolton także uczestniczył w tych projektach.

2013
Revolton w oczekiwaniu na ustawę o Odnawialnych Źródłach Energii, przygotowuje się do rewolucji energetycznej, która ma nastąpić w 2013 r. Będziemy mogli rozpocząć tysiące inwestycji i przyczynić się do poprawy zarządzania produkcją energii w Polsce.

Newsletter

Zamów nasz newsletter. Zachęcamy do pozostawiania swoich danych.